ABC o oknach

W tym miejscu znajdziecie Państwo wszystkie niezbędne informacje potrzebne, aby dokonać trafnego wyboru i w efekcie kupić okna z PCW spełniające wszystkie Państwa oczekiwania. Przedstawiamy w przystępny sposób, wszystko to, co należy wiedzieć o oknach z PCW  ich parametrach użytkowych, ograniczeniach itp.

Jesteśmy przekonani, że w ten sposób pomożemy Państwu w podjęciu właściwej decyzji i przyczynimy się do uniknięcia wielu błędów i rozczarowań. Wszystko po to, aby zakup okien PCW był przyjemnością a nie drogą przez mękę, a wybrany przez Państwa produkt przyniósł satysfakcję i zadowolenie z jego jakości na długie lata.

 

OKNA DREWNIANE CZY PLASTIKOWE?

Stojąc przed dylematem wyboru okien drewnianych lub plastikowych, nie mając doświadczenia z obydwoma materiałami, na pewno ciężko będzie się zdecydować. Które są z nich lepsze? To pytanie stawia sobie każdy inwestor stojący przed wyborem okien. Trudno dać jednoznaczną wskazówkę, gdyż jedne i drugie są dobre i funkcjonalne. Należy mimo wszystko poznać kilka faktów.

PODOBIEŃSTWA

Podczas produkcji okien drewnianych i plastikowych stosuje się takie same szyby i okucia. Również uzyskane parametry użytkowe (funkcje okien: "R"-rozwierne, "UR"-uchylno rozwierne, "U'-uchylne) oraz techniczne tych wyrobów są podobne.

 

RÓŻNICE 

Okna drewniane różnią się od plastikowych przede wszystkim rodzajem materiału, z którego wykonane są profile ram i skrzydeł oraz stosowanym w nich systemem uszczelnień. Wymusza to zasadnicze różnice w techologii samej produkcji.  

 

DLACZEGO WARTO JEDNAK WYBRAĆ OKNA PLASTIKOWE?

 

CZYSZCZENIE i KONSERWACJA
Profle PCW, z których zbudowane są okna plastikowe nie wymagają konserwacji, ani stosowania dodatkowych środków zabezpieczających  przed wpływem warunków atmosferycznych. Ich mycie jest łatwe, a ramy okienne, w przypadku zastosowania renomowanych systemów profilowych, przez długie lata nie zmieniaja swojej barwy.  Nawet najlepsze okna drewniane, po pewnym czasie tracą swój połysk a po wielu latach każda farba czy lakier łuszczy się i stopniowo odpryskuje. W takim przypadku, niezbędne jest pracochłonne i kosztowne usunięcie wielu warstw powłok malarskich i ponowne pokrycie okien odpowiednimi powłokami lakierniczymi poczynając od impregnatu, poprzez podkład i wierzchnie warstwy lakiernicze.

 

IMITACJA  DREWNA
Okna plastikowe można wykonać w bardzo szerokiej gamie kolorów jednolitych lub w okleinie o strukturze imitującej naturalne drewno. Dodatkowym atutem jest możliwośc wyprodukowania okien z profili PCW, których powierzchnie zewnętrzna i wewnętrzna różnią się kolorem i stukturą (np. imitacja drewna na zewnątrz i kolor biały od wewnątrz pomieszczenia). Tego typu możliwości nie dają okna drewniane.

OCHRONA  P.POŻ.
Z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej, niewątpliwie okna plastikowe są bezpieczniejsze niż okna drewniane, ponieważ plastik nie rozprzestrzenia ognia i jest samogasnący. Niestety, tego samego nie możemy powiedzieć o drewnie, które pokryte wieloma warstwami farby czy lakieru, w przypadku pożaru z reguły pali się szybko i intensywnie.

 

EKOLOGIA
Co jest bardziej ekologiczne: 

a) wycinanie lasów dla pozyskania drewna i utrzymywanie przemysłu chemicznego potrzebnego do wyprodukowania wielu impregnatów, lakierów i farb, używanych przy produkcji okien drewnianych;

czy

     b) stosowanie PCW, do produkcji którego potrzebna jest głównie sól i produkty uboczne rafinacji ropy naftowej?

Odpowiedź chyba jest oczywista i jednoznacznie przemawia za stosowaniem okien plastikowych.

 

CENA
Cena okien plastikowych z reguły jest znacznie niższa niż okien drewnianych. Przy tych samych parametrach użytkowych, okno drewniane wykonane z dobrej klasy drewna, odpowiednio wysezonowanego, dobrze sklejonego i pozbawionego sęków a ponadto odpowiednio zabezpieczonego i pokrytego wysokiej jakości lakierem, po prostu musi być znacznie droższe od najlepszych nawet okien plastikowych.

Reasumując, przewaga okien plastikowych nad drewnianymi jest niewątpliwa. Okna plastikowe wykonane z profili renomowanych systemów charakteryzują się:

- wysoką jakością,

- taką samą funkcjonalnością jak okna drewniane,

- brakiem konieczności przeprowadzania ich konserwacji,

- znacznie niższą ceną od okien drewnianych.

Poza tym, wszystko inne jest kwestią gustu, a o gustach się przecież nie dyskutuje...

 

Co wpływa na jakość okna?

Oto cechy, które mogą mieć znaczenie dla funkcjonalności i trwałości okna:

- jakość i liczba uszczelek;

- rodzaj szyby "KATALOG SZYB"

- funkcjonalność i rodzaj okucia "VADEMECUM OKUĆ"

- liczba i grubość komór;

- grubość wzmocnień w profilach;

 

Jakie są najważniejsze parametry okna?

Wszystkie sprzedawane okna powinny być zgodne z normą PN-EN 14351-1:2006+A1:2010. Poznamy je po tym, że mają znaczek CE.

W opisie technicznym takiego okna powinny być wyszczególnione wszystkie jego parametry. Poznajmy najważniejsze z nich:

 

- współczynnik przenikania ciepla Uw  (ile ciepła ucieka przez okno) - im jest niższa tym lepiej   (zazwyczaj 1,3-0,7);

- wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw (jak dobrze okno tłumi hałas) - im jego wartość  jest wyższa tym lepiej;

- współczynnik infiltracji  - im okno jest szczelniejsze tym lepiej chroni przed hałasem i  przepuszcza mniej ciepła;

- klasa szczelności  (od 1A do 9A) - im ona jest wyższa tym okno jest szczelniejsze;

- klasa odporności na obciążenie wiatrem (od A1 do C6), określa ona przy jakiej sile prostopadłego parcia wiatru nastąpi maksymalne ugięcie ramy okiennej. Najmniej sztywne są okna klasy A1, a najbardziej -C6. Standard B3 lub B4 i taka w zupełności wystarczy.

 

stat4u