Rolety zewnętrzne

  • roleta naokienna RNS
    roleta naokienna RNS
  • roleta adaptacyjna RAS
    roleta adaptacyjna RAS
  • rodzaje sterowania rolet
    rodzaje sterowania rolet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rolety zewnętrzne dostępne są w kilku systemach, doskonale chronią przed słońcem, zimnem, hałasem i ingerencją z zewnątrz. Montowane mogą być na elewacji budynku lub do ramy okiennej.  

Cechy szczególne:
-    skuteczna ochrona przed utratą ciepła i uciążliwym

     hałasem,
-    zabezpieczenie przed włamaniem,
-    napęd ręczny lub elektryczny,
-    bogaty wybór kolorystyczny dopasowany do fasady

     budynku,
-    bogate wyposażenie dodatkowe;

Sterowanie:
-    ręczne lub przy pomocy silnika elektrycznego (rys. wyżej);

Wykończenie:

- pancerz produkowany z profilowanej blachy aluminiowej, wzmocnionej pianką poliuretanową lub z  profilu  

  ekstradowanego.

 
Roleta zewnętrzna to urządzenie oparte na zasadzie nawijania ruchomo połączonych elementów na wałek nawojowy. W zależności od sposobu wykonania i miejsca zamontowania wyróżniamy:

- rolety okienne (zewnętrzne),

- garażowe

- przemysłowe.

 

Zamontowane mogą być na elewacji budynku, w wersji:

- fasadowej,

- naokiennej,

- nadprożowej

- lub jako rolety zintegrowane.

 

Kiedy rolety są opuszczone, pomiędzy szybą i pancerzem rolety tworzy się rodzaj poduszki powietrznej, nieruchome powietrze staje się doskonałym izolatorem chroniącym pomieszczenie przed utratą ciepła. Tak dzieje się w warunkach zimowych. Latem pancerz rolety chroni nas przed promieniami słonecznymi i razem z „poduszką powietrzną” nie pozwala ciepłu przenikać do wnętrza budynku. W wersji antywłamaniowej stosowane są specjalne wzmocnione profile (aluminiowe lub stalowe) oraz inna od standardowej technika montażu.

Rolety zewnętrzne składają się z trzech podstawowych elementów:
1. skrzynki z rurą nawojową
2. pancerza zbudowanego z połączonych ze sobą

    profili zakończonych listwą dolną
3. pionowych prowadnic.

Rolety Fasadowe

Rolety zewnętrzne fasadowe montuje się  do elewacji budynku, względnie do futryny okiennej lub drzwiowej. Skrzynki rolet fasadowych mają kształt prostokątny lub owalny. Wykonywane są z aluminium, PVC, stali lub drewna. Z takich samych materiałów zbudowane są profile (lamele, listwy). Rolety fasadowe sterowane są ręcznie – taśma, linka, korba – albo za pomocą silnika elektrycznego. Istnieje też możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania itp. W zależności od wysokości otworu okiennego i wysokości profilu pancerza do produkcji rolet zewnętrznych używa się skrzynek o przekroju kwadratowym: 125 x 125, 137 x 137, 150 x 150, 165 x 165, 180 x 180 i 205 x 205 mm.

Najczęściej spotykanymi pancerzami są pancerze o wysokości 39, 45 i 52 mm oraz pancerz o zwiększonej odporności na włamanie o wysokości 41 mm. W roletach tych stosuje się pancerze z ekstradowanego aluminium, profilowane rolkowo z wstrzykniętą pianką poliuretanową lub wytłaczane z PCV.


Rolety naokienne

Roleta zewnętrzna naokienna różni się od rolety fasadowej konstrukcją skrzynki, prowadnic oraz sposobem montażu. Skrzynka wykonana jest z PVC i ocieplona wkładkami styropianowymi, których zadaniem jest ochrona nadproży przed przemarzaniem.

Skrzynki do tego typu rolet produkuje się w wymiarach 255 x 165, 255 x 205 i 255 x 245 mm. Pancerz może być produkowany z profilowanej blachy aluminiowej wzmocnionej pianką poliuretanową lub z PVC.
Roletami tymi możemy sterować ręcznie lub elektrycznie. W fazie budowy budynku należy uwzględnić wysokość skrzynek rolety i o tę wartość zwiększyć wysokość otworów pod okna lub drzwi.
Roletę zamontowaną na futrynie okiennej montuje się razem z oknem w otworze okiennym. Po wykonaniu prac tynkarskich widoczne pozostają pancerz, prowadnice i klapa rewizyjna.

Rolety nadprożowe typu RKS

Roleta nadprożowa typ RKS posiada skrzynki w kształcie odwróconej do góry litery U. Skrzynki te zbudowane są ze styropianu i zbrojone w górnej części drutem stalowym Ø 3. Pancerz, prowadnice i dolna listwa wykonane są z aluminium.

Wielkości produkowanych skrzynek to: 240x250,
300x290 i 360 x 290 mm. Aby zamontować rolety typu RKS, należy w czasie budowy budynku podnieść poziom nadproży o wysokość skrzynki wynoszącą 250 lub 290 mm. Dla zapewnienia możliwości kontroli i konserwacji, skrzynka od strony wewnętrznej w górnej części otworu okiennego posiada klapę rewizyjną.

Kilka lat temu na rynku pojawiła się skrzynka ceramiczna posiadająca atest ITB, zezwalający na zastosowanie jej jako nadproża. Wykonana ze szczelinowych kształtek ceramicznych, scalonych za pomocą cementu i drutu zbrojeniowego, posiada wewnętrzną wkładkę izolacyjną, która chroni przed przemarzaniem. Jej konstrukcja jest wystarczająco sztywna i nie wymaga wylewania nadproży w czasie budowy budynku. Poprzez zastosowanie tego typu skrzynki, oszczędzamy na czasie i kosztach budowy.

Rolety podtynkowe

Spośród rolet zewnętrznych dostępnych na rynku osłon okiennych rolety zewnętrzne podtynkowe są najbardziej dogodnym rozwiązaniem. Produkowane są w trzech wielkościach skrzynek: 165 x 165, 180 x 180, 205 x 205 mm. Wielkość stosowanych zewnętrznie warstw izolacyjnych ściany budynku jest wystarczająca, aby pod nimi ukryć skrzynkę rolety. W tym przypadku zamontowana skrzynka rolety znajduje się na zewnątrz nadproża i nie naraża go na przemarzanie. Ukryta pod warstwą izolacyjną nie wpływa na estetykę fasady budynku. Dostęp do wnętrza skrzynki umożliwia klapa rewizyjna, która znajduje się po stronie zewnętrznej nad futryną okienną. Zamontowana w górnej części nadproża jest niewidoczna i w żaden sposób nie ogranicza widoku dostępnego przez otwór okienny.

 

stat4u